PL EN
Adaptacja i walidacja kwestionariusza do pomiaru kryzysu ćwierci życia – The Developmental Crisis Questionnaire (DCQ-12)
 
Więcej
Ukryj
1
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Katedra Psychoterapii i Psychologii Zdrowia
 
2
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Katedra Psychologii Rozwojowej
 
3
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Katedra Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej
 
4
We Love Life Mental Clinic, Warszawa
 
Zaznaczeni autorzy mieli równy wkład w przygotowanie tego artykułu
 
 
Data nadesłania: 28-12-2023
 
 
Data ostatniej rewizji: 10-03-2024
 
 
Data akceptacji: 08-04-2024
 
 
Data publikacji online: 17-06-2024
 
 
Data publikacji: 17-06-2024
 
 
Autor do korespondencji
Agnieszka Kulik   

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
 
 
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem artykułu jest przedstawienie polskiej adaptacji Kwestionariusza Kryzysu Rozwojowego (DCQ-12). W Polsce obecnie brakuje narzędzia do pomiaru kryzysu ćwierć życia, co utrudnia empiryczne badania i zrozumienie tego zjawiska. Kwestionariusz DCQ-12, opracowany przez Petrova i współpracowników służy jako niezależne narzędzie do badania kryzysu rozwojowego u dorosłych.

Metoda:
Badanie przeprowadzono online przez zewnętrzną firmę specjalizującą się w panelach badawczych. Próba obejmowała łącznie 1176 osób. W celu oceny właściwości psychometrycznych skali przeprowadzono analizy struktury wewnętrznej, w tym analizy czynnikowe eksploracyjne i konfirmacyjne oraz ocenę trafności.

Wyniki:
Analizy statystyczne wskazują, że polska adaptacja DCQ-12 jest wiarygodnym narzędziem do badania nasilenia kryzysu ćwierć życia i jego komponentów. Uzyskane wyniki potwierdzają strukturę narzędzia, a właściwości psychometryczne w polskim badaniu są porównywalne do danych pierwotnych; wartość alfa Cronbacha dla całej skali wyniosła 0,78, co sugeruje, że rzetelność narzędzia jest zadowalająca i akceptowalna.

Wnioski:
Polska wersja Kwestionariusza Kryzysu Rozwojowego wykazuje dobre właściwości psychometryczne. Jej wykorzystanie w praktyce terapeutycznej może być szczególnie korzystne dla lepszego poznania różnych aspektów kryzysu ćwierć życia.

eISSN:2391-5854
ISSN:0033-2674
Journals System - logo
Scroll to top