Między rolą a identyfikacją. Rozumienie praktyk BDSM z perspektywy osób w nie zaangażowanych
Więcej
Ukryj
1
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Wrocław
2
Uniwersytet Jagielloński, Instytut Psychologii
Data nadesłania: 21-01-2021
Data ostatniej rewizji: 28-09-2021
Data akceptacji: 23-11-2021
Data publikacji online: 28-02-2023
Data publikacji: 28-02-2023
Psychiatr Pol 2023;57(1):121-146
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem podjętych badań było poznanie narracji i próba opisu w jaki sposób osoby identyfikujące się z praktykami BDSM (sadomasochizm (S/M), bondage and discipline (B&D)) opisują je, jak je definiują oraz jakie upatrują funkcję praktyk w ich życiu.
Metoda:
W badaniu została zastosowana metodologia badań jakościowych – teoria ugruntowana. Zgodnie z jej założeniami, celem jest zbudowanie teorii średniego zasięgu w oparciu o dużą ilość, różnorodnych danych. Grupę badaną stanowiły osoby w wieku 20-49 lat, identyfikujące się jako praktykujące BDSM. Przeprowadzono wywiady intensywne z 12 osobami.
Wyniki:
Na podstawie analizy językowej wywiadów wyodrębniono kategorie związane z tożsamością oraz definicją BDSM. Następnie stworzono model teoretyczny opisujący proces definiowania własnej seksualności u osób praktykujących BDSM.
Wnioski:
Badania pokazały stadialność procesu definiowania i akceptowania swojej seksualności przez osoby praktykujące BDSM oraz wieloaspektowość identyfikacji z własną rolą w BDSM.
Punktem wyjścia kształtowania się identyfikacji z praktykami BDSM była tożsamość płciowa i orientacja seksualna. Osoby badane definiowały swoją seksualność poprzez identyfikowanie się z rolą w praktykach BDSM lub poprzez czasowe podejmowanie określonej roli. Wydaje się jednak, że definiowanie własnej seksualności u osób praktykujących BDSM nie jest systemem zero-jedynkowym ograniczonym do „tożsamości” lub „roli”, ale raczej continuum, rozciągającym się pomiędzy nimi.