PL EN
Wskaźnik BMI, cechy osobowości Wielkiej Piątki i cyberchondria w próbie polskich kobiet i mężczyzn: model mediacji
 
Więcej
Ukryj
1
Uniwersytet Warszawski, Wydział Psychologii, Katedra Psychologii Różnic Indywidualnych
 
 
Data nadesłania: 20-05-2023
 
 
Data ostatniej rewizji: 12-01-2024
 
 
Data akceptacji: 18-01-2024
 
 
Data publikacji online: 10-07-2024
 
 
Data publikacji: 10-07-2024
 
 
Autor do korespondencji
Oniszczenko Włodzimierz   

University of Warsaw, Faculty of Psychology
 
 
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem tego przekrojowego badania była ocena związku między wskaźnikiem masy ciała (BMI) a cyberchondrią w próbie mężczyzn i kobiet. W badaniu określono również znaczenie cech osobowości Wielkiej Piątki jako mediatorów tej relacji.

Metoda:
Uczestnikami było 329 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 65 lat rekrutowanych online. BMI oszacowaliśmy na podstawie podanych przez uczestników danych o ich wzroście i aktualnej wadze. Do oceny cech osobowości Wielkiej Piątki wykorzystano Inwentarz Osobowości TIPI (Ten Item Personality Inventory). Cyberchondria została zdiagnozowana za pomocą Skali Cyberchondrii CSS-PL.

Wyniki:
BMI dodatnio korelowało ze stabilnością emocjonalną (przeciwieństwo neurotyczności) i ekstrawersją, natomiast ujemnie z cyberchondrią. Stabilność emocjonalna i ekstrawersja korelowały ujemnie z cyberchondrią. Jedynie BMI i stabilność emocjonalna były dobrymi predyktorami cyberchondrii. Kobiety uzyskały niższe wyniki w skali BMI i stabilności emocjonalnej, ale wyższe w skali cyberchondrii w porównaniu z mężczyznami. Analiza mediacji ujawniła bezpośredni i pośredni wpływ BMI na cyberchondrię poprzez stabilność emocjonalną jako mediatora między BMI a cyberchondrią.

Wnioski:
Badanie to podkreśla możliwe znaczenie BMI dla cyberchondrii w zależności od stabilności emocjonalnej poszczególnych osób. Wyniki te mogą być przydatne dla profesjonalistów zajmujących się terapią osób z nadwagą/otyłością oraz osób nadmiernie używających Internetu.

eISSN:2391-5854
ISSN:0033-2674
Journals System - logo
Scroll to top