PL EN
Zmiany temperamentu, charakteru oraz nasilenia empatii u młodzieży leczonej w oddziale dziennym – badanie pilotażowe
 
Więcej
Ukryj
1
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Katedra Psychiatrii, Zakład Zaburzeń Afektywnych
 
2
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Katedra Psychiatrii, Zakład Terapii Rodzin i Psychosomatyki
 
3
Pracownia Epidemiologii Środowiskowej, Zakład Epidemiologii Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ CM w Krakowie
 
 
Data nadesłania: 31-10-2023
 
 
Data ostatniej rewizji: 06-02-2024
 
 
Data akceptacji: 27-02-2024
 
 
Data publikacji online: 20-05-2024
 
 
Data publikacji: 20-05-2024
 
 
Autor do korespondencji
Renata Modrzejewska   

Collegium Medicum UJ, Katedra Psychiatrii, Zakład Zaburzeń Afektywnych
 
 
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem badania pilotażowego było porównanie poziomu empatii, cech temperamentu i charakteru przed i po 6 miesiącach leczenia w grupie pacjentów przebywających w oddziale dziennym psychiatrycznym w grupach zróżnicowanych pod względem rodzaju zaburzenia (internalizacyjne versus eksternalizacyjne).

Metoda:
Badanie przeprowadzono w grupie 44 pacjentów (33 dziewcząt oraz 11 chłopców), w wieku 15–20 lat leczonych w latach 2016 - 2021 w Oddziale Dziennym Klinicznym Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zaburzenia eksternalizacyjne prezentowało 40% adolescentów a 60 % zaburzenia internalzacyjne. Do badań wykorzystano Skalę Empatii Davisa oraz Skalę Empatii Cohena oraz Inwentarz Cech Temperamentu i Charakteru TCI Cloningera.

Wyniki:
Półroczne leczenie w oddziale dziennym skutkowało istotnymi statystycznie zmianami w skali Fantazji ze Skali Empatii Davisa, podskal zależności od nagrody, samokierowania i autotranscendencji w Inwentarzu Cech Temperamentu i Charakteru w grupie nastolatków z zaburzeniami internalziacyjnymi. W grupie nastolatków z zaburzeniami eksternalizacyjnymi odnotowano zmiany na poziomie tendencji statystycznej w wartościach Skali Fantazji oraz skali unikania cierpienia w Inwentarzu Cech Temperamentu i Charakteru.

Wnioski:
Otrzymane wyniki są zgodne z dostępnymi danymi mówiącymi o różnicach w profilach temperamentu i charakteru między rodzajami zaburzeń psychicznych oraz niekorzystnych dla zdrowia psychicznego konstelacjach cech, takich jak niska samosterowność, unikanie cierpienia, czy zależność od nagrody

eISSN:2391-5854
ISSN:0033-2674
Journals System - logo
Scroll to top