Charakterystyka demograficzna i zdrowotna osób zażywających 3,4-metylenodioksymetamfetaminę (MDMA, Ecstasy)
Więcej
Ukryj
1
Katedra i Oddział Kliniczny Psychiatrii w Tarnowskich Górach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
2
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda, Polska Akademia Nauk
Data nadesłania: 17-12-2020
Data ostatniej rewizji: 15-03-2021
Data akceptacji: 15-03-2021
Data publikacji online: 31-10-2022
Data publikacji: 31-10-2022
Autor do korespondencji
Gniewko Więckiewicz
Katedra i Oddział Kliniczny Psychiatrii w Tarnowskich Górach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Psychiatr Pol 2022;56(5):1109-1130
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
MDMA to jedna z najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych na świecie. Obecnie w wielu krajach prowadzone są badania kliniczne nad zastosowaniem tej substancji w leczeniu PTSD i alkoholizmu. Dostępnych jest jednak niewiele informacji demograficznych na temat użytkowników, którzy używają substancji w celach pozamedycznych. Celem było określenie podstawowych cech demograficznych i zdrowotnych za pomocą zwalidowanych narzędzi.
Metoda:
Autorzy przygotowali oryginalny kwestionariusz dotyczący demografii osób używających MDMA i połączyli go z Kwestionariusze Ogólnego Stanu Zdrowia (GHQ-28) oraz Szpitalną Skalą Lęku i Depresji (HADS). Ankieta została rozesłana do polskich użytkowników MDMA za pośrednictwem internetu.
Wyniki:
Otrzymano 304 odpowiedzi od osób powyżej 18 roku życia. MDMA jest szeroko rozpowszechnione wśród młodych dorosłych, w wielu różnych miejscach zamieszkania i niezależnie od płci. Użytkownicy zażywają MDMA zarówno w formie pigułki, jak i kryształu, i bardzo rzadko testują substancje psychoaktywne zakupione od sprzedawcy. Większość użytkowników uważa, że MDMA dobrze wpłynęło na ich życie.
Wnioski:
MDMA jest rzadko używane jako jedyna substancja psychoaktywna. Użytkownicy MDMA oceniają stan swojego zdrowia wyżej niż osoby używające innych substancji psychoaktywnych.