PL EN
ARTICLE
Nieadaptacyjna reakcja na chorobę - radzenie sobie ze stresem, zmienne demograficzne a objawy traumy u osób chorych na nowotwory.
 
Więcej
Ukryj
1
Wydział Psychologii Uniwersytet Warszawski
 
 
Data nadesłania: 16-03-2014
 
 
Data ostatniej rewizji: 28-05-2014
 
 
Data akceptacji: 28-05-2014
 
 
Data publikacji: 31-08-2015
 
 
Autor do korespondencji
Agnieszka Ewa Laskowska   

Wydział Psychologii Uniwersytet Warszawski, ul. Stawki 5/7, 04-141 Warszawa, Polska
 
 
Psychiatr Pol 2015;49(4):811-819
 
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel:
Celem prezentowanego badania było określenie związku stylów i strategii radzenia sobie ze stresem i zmiennych demograficznych z intensywnością symptomów PTSD u osób chorych onkologicznie. Podjęto próbę określenia, jaki styl radzenia sobie ze stresem jest najlepszym predyktorem symptomów traumy w badanej grupie.

Metoda:
Badanie przeprowadzono w grupie 150 pacjentów (55 kobiet i 95 mężczyzn) poddawanych leczeniu przeciwnowotworowemu. Do badania stylów radzenia sobie ze stresem wykorzystano polską wersję Skali Przystosowania Psychicznego do Choroby Nowotworowej - Mini MAC. Do pomiaru nasilenia objawów zespołu stresu pourazowego zastosowano kwestionariusz PTSD w wersji czynnikowej (PTSD-C). Dodatkowo zastosowano ankietę demograficzną zawierającą pytania o wiek, płeć, wykształcenie i czas od postawienia diagnozy.

Wyniki:
Wyniki badań wskazują na nieadaptacyjną funkcję stylu destrukcyjnego. W sytuacji narażenia na traumatyczne zdarzenie styl ten jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi symptomów zaburzeń stresowych pourazowych. Indywidualne strategie radzenia sobie, płeć i wiek związane są z wyższym natężeniem objawów potraumatycznych u osób chorych.

Wnioski:
Destrukcyjny styl radzenia sobie jest mniej korzystny dla przystosowania się do choroby nowotworowej, mogąc w znaczący sposób wpływać na rozwój patologicznych objawów charakterystycznych dla PTSD.

eISSN:2391-5854
ISSN:0033-2674
Journals System - logo
Scroll to top