Przygotowanie do implantacji mechanicznego wspomagania krążenia oraz oddziaływanie psychologiczne i leczenie zaburzeń psychicznych w okresie przed- i pooperacyjnym
Więcej
Ukryj
1
1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu; Katedra i Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
2. Oddział Medycyny Paliatywnej, Szpital św. Kamila, Tarnowskie Góry
2
Zakład Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach
3
1. Klinika Kardiochirurgii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
2. Klinika Rehabilitacji CMKP, SPSK im prof. A. Grucy w Otwocku
4
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu; Katedra i Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
5
Centrum Telekardiologii, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie
Data nadesłania: 03-08-2022
Data ostatniej rewizji: 12-07-2023
Data akceptacji: 26-07-2023
Data publikacji online: 30-04-2024
Data publikacji: 30-04-2024
Autor do korespondencji
Izabela Agnieszka Jaworska
1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu; Katedra i Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
2. Oddział Medycyny Paliatywnej, Szpital św. Kamila, Tarnowskie Góry
Psychiatr Pol 2024;58(2):277-287
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Leczenie pacjentów z zawansowaną niewydolnością serca poprzez zastosowanie urządzeń wspomagających pracę lewej komory (LVADs – left ventricular assist devices) poprawia jakość życia i długość przeżycia. Poza niezaprzeczalnymi korzyściami związanymi z poprawą wydolności fizycznej na skutek ustąpienia objawów choroby podstawowej, niesie ono ryzyko powikłań w obszarze zdrowia somatycznego i psychicznego pacjenta. Długotrwała niewydolność krążenia, może przyczyniać się do osłabienia mechanizmów adaptacyjnych i w konsekwencji prowadzić do powstania różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Pacjenci muszą zmierzyć się z lękiem przed nadchodzącymi fizycznymi, rodzinnymi i społecznymi zmianami, które pociąga za sobą LVAD. Mogą wystąpić u nich zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe czy zaburzenia snu, a we wczesnym okresie pooperacyjnym również zaburzenia świadomości o obrazie majaczenia. Z tego powodu, na każdym etapie leczenia, wskazane jest objęcie chorego interdyscyplinarną opieką medyczną, w tym regularnym monitorowaniem ogólnego stanu zdrowia z uwzględnieniem stanu psychicznego. Artykuł przedstawia czynniki ryzyka sprzyjające wystąpieniu zaburzeń psychicznych u pacjentów z LVAD oraz sposoby farmakologicznego i niefarmakologicznego postępowania w sytuacji identyfikacji tych czynników i rozpoznania zaburzeń.