ARTICLE
Przebieg choroby, współchorobowość i czynniki rokownicze w jadłowstręcie psychicznym
Więcej
Ukryj
1
Klinika Psychiatrii Wieku Rozwojowego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
2
Oddział Psychiatrii Wieku Rozwojowego, SPDSK w Warszawie
Data nadesłania: 17-04-2016
Data akceptacji: 09-08-2016
Data publikacji online: 30-04-2017
Data publikacji: 30-04-2017
Autor do korespondencji
Gabriela Jagielska
Warszawski Uniwersytet Medyczny, Marszałkowska 24, 00-576 Warszawa, Polska
Psychiatr Pol 2017;51(2):205-218
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa, AN) ma dość duże rozpowszechnienie, szczególnie wśród nastolatek i młodych kobiet. Jego rozpowszechnienie w ciągu życia w populacji kobiet wynosi od 1,2 do 2,2%. Wśród mężczyzn choroba występuje dziesięciokrotnie rzadziej. AN związana jest z dużym ryzykiem przewlekłego przebiegu i wysokim ryzykiem zgonu. Dłuższy okres obserwacji związany jest z wzrostem popraw z jednoczesnym wzrostem umieralności. Lepsze rokowania dotyczą chorych w okresie adolescencji. Wskazuje się, że nawet 70-80% (i powyżej) chorych w tym wieku uzyskuje remisję. Gorsze wyniki leczenia obserwuje się u chorych wymagających hospitalizacji oraz u osób dorosłych. Badania z ostatnich lat wskazują na poprawę rokowania co do wyleczenia oraz niższe wskaźniki umieralności niż wcześniej raportowane. Okres do wyzdrowienia może jednak trwać kilka lat, a choroba wiąże się z wysokim ryzykiem występowania innych zaburzeń psychicznych, nawet po wyleczeniu z AN (głównie: zaburzenia afektywne, lękowe, obsesyjno-kompulsyjne i uzależnienia). Badania wskazują na częste pojawianie się objawów bulimicznych (głównie w ciągu pierwszych 2-3lat od początku choroby.)
Autorki przedstawiają przegląd literatury dotyczącej przebiegu, współchorobowości, umieralności i czynników rokowniczych w AN.
Lepsza znajomość przebiegu choroby może przyczynić się do bardziej realistycznych oczekiwań co do tempa poprawy objawowej oraz do stworzenia bardziej dostosowanych do potrzeb pacjentów programów terapeutycznych.