Ocena skuteczności włączenia treningu uważności w wirtualnej rzeczywistości na nasilenie objawów i funkcjonowanie poznawcze pacjentów ze schizofrenią i z psychozą schizoafektywną – pilotażowe studium wielu przypadków
Więcej
Ukryj
1
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Lekarski, Katedra Psychiatrii, Ośrodek Psychiatrii Środowiskowej i Badań nad Psychozami, Kraków
2
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Kraków
3
Uniwersytet Jana Pawła II, Wydział Nauk Społecznych, Kraków
4
Akademia Krakowska im. Frycza Modrzewskiego, Wydział Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych, Kraków
5
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Wydział Lekarski, Katedra Psychiatrii, Zakład Zaburzeń Afektywnych, Kraków
Data nadesłania: 14-08-2024
Data ostatniej rewizji: 09-10-2024
Data akceptacji: 10-10-2024
Data publikacji online: 06-12-2024
Data publikacji: 06-12-2024
Autor do korespondencji
Marcin Siwek
Zakład Zaburzeń Afektywnych, Katedra Psychiatrii UJ CM
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Ocena metodą idiograficzną skuteczności włączenia treningu uważności w wirtualnej rzeczywistości do terapii pacjentów z zaburzeniami z kręgu schizofrenii (Mindfulness Skills Training in Virtual Reality, MST -VR) i jej porównanie z wynikami analizy efektów grupowych.
Metoda:
25 pacjentów chorujących na schizofrenię i psychozę schizoafektywną oceniono w odstępach 4-tygodniowych: miesiąc przed treningiem, w chwili rozpoczęcia i po jego zakończeniu za pomocą: Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS–6), Quick Inventory of Depressive Symptomatology (QIDS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), Perceived Stress Scale (PSS-10) oraz Addenbrooke’s Cognitive Examination III (ACE-III). Do oceny statystycznej wykorzystano rzetelny wskaźnik zmiany (ang. Reliable Change Index, RCI), a do oceny wielkości efektu wskaźnik d Cohena.
Wyniki:
Większość pacjentów (20 osób, 80%) osiągnęła poprawę w zakresie nasilenia objawów ogólnych, pozytywnych, negatywnych, stresu, lęku, depresji oraz funkcjonowania poznawczego. U pojedynczych pacjentów zaobserwowano pogorszenie w zakresie lęku (2 osoby, 8%) i stresu (1 osoba,4%). Metoda RCI wykazała większą czułość w wykrywaniu zmian niż standardowe monograficzne metody statystyczne.
Wnioski:
Interwencja MST-VR jako wspomagająca leczenie pacjentów z zaburzeniami z kręgu schizofrenii jest bezpieczna i korzystna. Metoda RCI jest wartościowa w ocenie dynamiki indywidualnych wyników pacjentów.