Wpływ metody Snoezelen na stabilność posturalną i ryzyko upadków u osób ze schizofrenią paranoidalną
Więcej
Ukryj
1
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Polska
Data nadesłania: 12-02-2024
Data ostatniej rewizji: 04-05-2024
Data akceptacji: 12-05-2024
Data publikacji online: 28-02-2025
Data publikacji: 28-02-2025
Psychiatr Pol 2025;59(1):25-38
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel pracy:
Celem pracy było opisanie zmian w stabilności posturalnej, jakości życia, funkcjach poznawczych i zachowaniu pacjentów chorych na schizofrenię paranoidalną, którzy przeszli terapię Snoezelen i program ćwiczeń sensomotorycznych.
Metoda:
Badanie przeprowadzono wśród 55 pacjentów w wieku od 55 do 75 lat. Grupa S była poddana terapii w sali Snoezelen przez dziewięć tygodni, grupa ES została poddana terapii Snoezelen i została również poddana programowi ćwiczeń sensomotorycznych, a grupa C nie otrzymała żadnej interwencji terapeutycznej. Do oceny efektów terapii wykorzystano przenośną platformę stabilometryczną Biosway, Berg Balance Scale, Tinetti Test oraz Timed Up & Go Test.
Wyniki:
W grupie ES zaobserwowano istotne statystycznie zmiany wszystkich badanych wskaźników; w grupie S zmiany takie zaobserwowano w teście Granic Stabilności, teście Tinnettiego i teście TUG; natomiast w grupie C nie stwierdzono zmian istotnych statystycznie.
Wnioski:
Terapia Snoezelen istotnie wpłynęła na zmiany w zakresie kontroli postawy i zmniejszenia ryzyka upadków. Autorski program ćwiczeń sensomotorycznych zwiększył siłę oddziaływania sali Snoezelen na stabilność posturalną mierzoną za pomocą platformy Biosway oraz ryzyko upadków oceniane za pomocą testu TUG.