Zdrowie psychiczne pacjenta z perspektywy psychiatrii konsultacyjnej na etapie kwalifikacji do implantacji mechanicznego wspomagania krążenia
Więcej
Ukryj
1
1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu; Katedra i Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
2. Oddział Medycyny Paliatywnej, Szpital św. Kamila w Tarnowskich Górach.
2
Zakład Psychoprofilaktyki Katedry Psychiatrii, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
3
1.Klinika Kardiochirurgii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
2. Klinika Rehabilitacji CMKP, SPSK im. prof. A. Grucy w Otwocku.
4
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu; Katedra i Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
5
Centrum Telekardiologii, Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Data nadesłania: 03-08-2022
Data ostatniej rewizji: 30-08-2024
Data akceptacji: 12-09-2024
Data publikacji online: 31-10-2024
Data publikacji: 31-10-2024
Autor do korespondencji
Izabela Agnieszka Jaworska
1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu; Katedra i Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM w Katowicach.
2. Oddział Medycyny Paliatywnej, Szpital św. Kamila w Tarnowskich Górach.
Psychiatr Pol 2024;58(5):815-825
SŁOWA KLUCZOWE
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Ocena stanu psychicznego chorego z niewydolnością serca, kwalifikowanego do mechanicznego wspomagania krążenia, jest integralnym elementem ogólnej oceny medycznej. Jest ona kompleksowa, obejmuje szereg zagadnień psychospołecznych i jako taka dostarcza informacji pomocnych w wyborze odpowiedniego kandydata do leczenia, czasami identyfikuje też przeciwwskazania do niego. Pozwala upewnić się, czy pacjent spełnia oczekiwania dotyczące stabilności zdrowia psychicznego i przestrzegania zaleceń medycznych. Pozwala też na wczesną identyfikację problemów psychicznych i wdrożenie adekwatnego do nich leczenia. Ze względu na brak ujednoliconych wytycznych bywa ona dokonywana w sposób subiektywny, zwłaszcza, jeśli ma miejsce poza ośrodkami transplantacyjnymi. Artykuł przedstawia zasady oceny stanu psychicznego i postępowania w przypadku stwierdzenia zaburzeń psychicznych u kandydatów do transplantacji serca lub mechanicznego wspomagania krążenia oraz czynniki zwiększające ryzyko złego rokowania w tej grupie chorych. Celem artykułu jest podzielenie się z psychiatrami i psychologami doświadczeniem klinicznym i wiedzą na temat uniwersalnych zaleceń w zakresie psychospołecznych kryteriów kwalifikacji do mechanicznego wspomagania krążenia i transplantacji serca.